Trakya Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yahya Çelik, yüz felcinin başlıca nedeninin soğuklar olduğunun tahmin edildiğini belirterek, bundan korunmak için kışın yüzün soğuktan korunması gerektiğini söyledi. Çelik, yüz felcinde gözlerin kapanabildiğini, ağızda ve yüzün değişik yerlerinde kaymalar meydana geldiğini belirtti.

Yüz felci bir anda oluyor
Çelik, şu bilgeleri verdi: “Yüz felcinin başlıca sebebinin soğuklar olduğu tahmin ediliyor. Yüz çok fazla soğuğa maruz kalan bir bölgedir. Soğukların yüzdeki virüsleri tetiklediği ve virüslerin sinir uçlarında ödem oluşturduğu tahmin ediliyor. Zaten uygulanan tedavi de bu yönde oluyor. Yüz felci yaşayan hastaların yüzde 60’ı bir ay içinde tamamen iyileşebiliyor. Yüzde 30-35’inin iyileşmesi ise bir aydan fazla bir süreyi alabiliyor. Kalan yüzde 5’inde yüz felcinde meydana gelen aksaklıklar devam ediyor. Yüz felci bir anda oluyor. Daha önceden belirlenmesi çok zor. Belirtileri ise yüzdeki değişiklikler.”

Yüzünüzü soğuktan koruyun
Çelik, yüz felcinden korunmak için, kış dönemlerinde yüzün soğuktan korunması gerektiğini belirterek, ‘Dışarı çıkarken atkımızı ve şapkamızı takmalıyız. Vatandaşlarımız otomobil kullanırken camları açmasınlar. Rüzgâr yüze geldiğinde yüz felci yapabilir’ dedi. Çelik, yüz felci geçiren hastaların hemen hastaneye gitmesi gerektiğini belirterek, yüz felci geçirenlerin sakız çiğnemeleri ve sık sık yüz kaslarını çalıştırıcı egzersizler yapması gerektiğini kaydetti.