Kaç yaşında menopoza gireceklerini bilmek isteyen kadınlara müjde: İskoçlar, kadınların menopoza girecekleri tarihi yıllar önce belirleyen bir test geliştirdi.

İskoç bilim adamları, kadınların menopoza girecekleri tarihi önceden bildiren bir test geliştirdiklerini açıkladı.

Menopozun başlamasından 10 yıl önce kadının doğurganlığının büyük ölçüde azalmaya başladığını söyleyen uzmanlar, geliştirdikleri test sayesinde, kadınların, ne zaman menopoza gireceklerini tahmin ederek buna göre bebek sahibi olacakları döneme karar verebileceklerini bildirdi.

Devrim yaratacak gelişme

Geliştirdikleri testin bu alanda “devrim” niteliği taşıdığını belirten İskoç bilim adamları, “Human Reproduction” dergisine yazdıkları makalede, “dünyada pek çok kadının, daha doğum yapmaya vakitleri olduğunu düşündükleri sırada menopoza girdikleri için bebek sahibi olamadıklarını” belirtti.

Menopozda en erken 42 yaş

Testin yaygın olarak kullanılabilmesi için daha çok araştırmanın yapılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, normalde kadınların 50 yaş civarında menopoza girdiklerini, ancak bunun en erken 42 yaşında da olabileceğine belirtti. Bilim adamları, menopozun bazı kadınlarda 58 yaşına kadar uzayabileceğini de hatırlattı.