Hastalıklarla mücadelede sağlıklı çikolata dönemi

Bilim adamlarının üzerinde çalıştığı sağlıklı çikolata sayesinde bir yandan tatlı ihtiyacınızı karşılarken diğer yandan hastalıklarla savaşta önemli bir silah kazanacaksınız.

D vitamini eksikliği kalbi vuruyor

İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan habere göre, ABD’deki Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Massachusetts Hastanesi tarafından yapılan araştırma sırasında, kandaki D vitamini düzeyi ile 65 yaş üstü ölüm oranı arasındaki ilişki inceledi.

Kök hücreyle kalp nakli tarih oluyor

ODTÜ’lü araştırmacılar, göbek bağından elde ettikleri kök hücrelerle laboratuar ortamında yapay kalp kası tasarlıyor. Senkronize kasılabilen bir kalp kas dokusunun yapılmasının hedeflendiği çalışmada, doğal kalp kas dokusunu besleyici bir damar ağına sahip yapay bir doku parçası elde edilmesi planlanıyor.

Düzenli uyku kalp krizini önlüyor

Şiddetli horlamalarınız mı var?, Horlama sesinizden kendiniz de uyanıyor musunuz?, Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz?, Çevreniz ve ailenizle iletişim sorunu mu yaşıyorsunuz?, Tüm bu sorulara yanıtınız ‘evet’ ise, ‘uyku apnesi’ sorunu ile karşı karşıyasınız. Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Harun Arbatlı, uyku apnesinin tedavi edilmediğinde yüksek tansiyona neden olduğunu söyledi.

Kalp sağlığını koruyan besinler

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Şener, kalp dostu besinler hakkında bilgi verdi. Sağlıklı kalbe giden yol, sağlıklı besinlerden geçiyor. Çünkü bu besinler, damarları temizleyerek ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına önemli katkılar sağlıyor.

50 yaşın üstündekiler kalp check-up’ını ihmal etmemeli

Özellikle ailesinde erken yaşta (50 yaşın altında ) kalp hastalığından ölümler olan ya da sebebi açıklanmamış ani kayıplar bulunan kişiler dikkat etmeli. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Türker Baran , ailesinde bilinen kalp hastalığı ya da sebebi bilinmeyen ani ölümler bulunan ve kendisinde de kalp rahatsızlığı olmasından şüphelenen kişilerin check-up’ı nasıl ve hangi aralıklarla yaptırmaları gerektiğini anlattı.

Kalp hastaları sıcakta dikkatli olmalı

Tüm iklim değişiklikleri kalp hastalıklarını ciddi şekilde etkiliyor. Kışın soğuk faktörü olduğu gibi yazın da sıcak faktörünün kalp hastalıkları üzerinde çok büyük etkisi bulunuyor. Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, bypass hastalarının yaz döneminden nasıl etkilendikleri ve bu olumsuz etkileri ortadan kaldırma yöntemleri hakkında bilgi verdi.