Türkiye sağlıkta gelecek vaat ediyor

Türkiye, sağlık alanında yaptığı atılımla yeni hizmet alanlarının da popülaritesini artırdı. Önümüzdeki yıllarda da sağlık sektörünün etkinliği devam edecek. Sektörde başta hemşirelik olmak üzere sağlık alanında çalışan mesleklere ilgi de artacak. Bunun yanında çağrı merkezi, pilotaj, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, öğretmenlik ilgi görmeye devam ediyor.

Bel fıtığı tedavisinde kansız ameliyat dönemi

Gerçekten de yaşam kalitesini düşüren bir hastalık bel fıtığı. İşe gidemeyebiliyorsunuz, yürümeniz zorlaşıyor, yürürken ağrınız oluyor ve buna benzer pek çok olumsuzlukla karşılaşıyorsunuz… Pek çok kişi bu yüzden doktor doktor geziyor. Hatta “Beş doktor ameliyat istedi, son doktor ameliyatsız tedavi etti” gibi cümleleri de duymuşsunuzdur. Üstelik çoğu kişi, “Aman bu omurga, başka şeye benzemez. Ameliyattan sonra sakat kalırım, olmam ben bu ameliyatı” diyor…

Kalın bel ve iri göbek hastalık habercisi

Elinize bir mezura alın ve ölçün. Bel ölçüleri 102 santimin üzerindeki erkekler ile 88 santimin üzerindeki kadınlar karın obezi…

Sırt üstü yatmak nefes borusunu tıkayabiliyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi bünyesindeki Uyku Laboratuarı’nın Direktörü Uzman Dr. Kezban Aslan, en sağlıklı uyku pozisyonunun ‘sağ yana yatış’ olduğunu söyledi. En tehlikeli yatış pozisyonunun dili geriye kaçırarak nefes borusunu tıkama riski bulunan sırt üstü yatış pozisyonu olduğunu söyleyen Dr. Aslan, sırt üstü yatmanın çok tehlikeli olduğunu belirterek şunları söyledi:

Bu testlerle biyolojik yaşınızı öğrenebilirsiniz

Yaşlanma uzmanları, biyolojik yaşın takvim yaşından daha fazla olabileceğini belirtti. İşte biyolojik yaşı hesaplama testi. Cilt yaşlandıkça, kolajen ve elastin maddeleri azalır ve elastikiyetini kaybeder. Elinizin üzerindeki deriyi çimdikler gibi tutarak çekin ve bir dakika bu şekilde tutun. Deriyi bıraktığınızda tekrar normal, düz hale gelmesi ne kadar zaman alıyor?

Lida’nın zararlı olduğu konusunda görüş birliğine varıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerde, “Lida adlı ürünün insan sağlığına zararlı olduğu ve kesinlikle kullanılmaması gerektiği yönünde görüş birliğine varıldığı” bildirildi.

Boyun ve bel fıtıklarında yeni bir tedavi: DBC

Fıtıklar için gerekli olan tedavi programı artık bilgisayar tarafından kişiye özel olarak belirleniyor. Bel ve sırt ağrısı, yaklaşık olarak yılda nüfusun yarısını etkiler ve yetişkinlerin yüzde 80 kadarı hayatları boyunca en az birer kez bel ve sırt ağrısı durumuyla karşılaşırlar. Bu ağrı vakalarının çoğu gelip geçicidir ve hastanın doktora gitmesini gerektirmez. Hastaların yüzde 70’i 14 gün içinde, yüzde 90’ı 2 ay içinde iyileşip yeniden işlerinin başına dönerler.

Yüz felcinin ana nedeni soğuk hava

Trakya Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yahya Çelik, yüz felcinin başlıca nedeninin soğuklar olduğunun tahmin edildiğini belirterek, bundan korunmak için kışın yüzün soğuktan korunması gerektiğini söyledi. Çelik, yüz felcinde gözlerin kapanabildiğini, ağızda ve yüzün değişik yerlerinde kaymalar meydana geldiğini belirtti.

Çalışan kadının yaygın sorunu el bileği sendromu

Günümüz şartlarında hem ev de hem de dışarıda çalışmak zorunda kalan kadınların sağlık sorunlarına gün geçtikçe yenileri ekleniyor. Ev işlerinin ardından bir de bütün gün ofiste bilgisayar karşısında klavye kullanan kadınların ellerinin aşırı zorlanması sonucu yine en çok kadınlarda görülen ‘el bileği sendromu’ hastalığı (Karpal tünel) ortaya çıkıyor.