Nefes almayı güçleştiren bu hastalığın erkek çocuklarda kızlardan iki kat fazla görüldüğünü ifade eden uzmanlar, küçük yaşta hastalığın daha şiddetli seyrettiğini ifade etiyor.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Canural, çocuklarda görülen astım hastalığına dikkat çekti.

“Astım, solunum yollarının süregelen bir iltihap sonucu aşırı derecede duyarlı olmasına ve bazı etkenlerle zaman zaman daralmasına neden olan bir solunum yolu hastalığıdır” diyen Cunaral, şu bilgileri verdi:

“Doğuştan soluk boruları duyarlı çocuklarda çevresel koşulların etkisi ile astım oluşmaktadır. Ayrıca soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlar astımın en önemli tetikleyicileri arasında bulunmakta; soğuk ve kirli hava, sigara dumanı, gribal enfeksiyonlar, alerji yapıcı maddeler (allerjenler) ve yoğun kokular gibi bazı durumlar astım belirtilerinin çok artmasına sebep olmaktadır.

Astımlı çocuklarda hayatlarının ilk yıllarında başlayan öksürük, çabuk yorulma ve tekrarlayan nefes darlığı gibi yakınmalarla kendini gösterir. Bu yakınmalar alerjenlerin veya hava kirliliğinin bulunduğu ortamlarda daha çok artar. Hastaların bir kısmında sadece gece öksürüğü ya da sabah öksürüğü şeklindedir.

Şikayetlerin gece artması astım hastalığının bir özelliğidir. Yatınca artan öksürük genellikle sinüzit ile ilişkilendirilir. Yanlış değildir, ama astımın da akla getirilmemesi önemli bir eksikliktir. Çünkü astımlı hastalarda sinüzit ya da nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları sessiz olarak bekleyen astımın alevlenmesine neden olur.”

Astımın çocuklarda her yaşta ortaya çıkabileceğini, ancak büyük çoğunluğunun bebeklik çağında başladığını ifade eden Başhekim Uz. Dr. Ramazan Canural, hastalığın belirtilerinin solunum yolundan gelen hırıltı, balgamlı öksürük, bazen kuru öksürük ve nefes alıp vermede güçlük olduğunu dile getirdi.

Astım hastalığının tanısının erken konulması gerektiğine dikkat çeken Canural, geç konulduğu taktirde tedavisinin güçleştiğini belirtti. Canural, “Düzenli spor, astımlı çocukların akciğer gelişmesine olumlu katkılar sağlıyor. Özellikle yüzme, astımlı ve alerjili çocuklar için en uygun sporlar arasında yer alıyor” dedi.