Günümüz şartlarında hem ev de hem de dışarıda çalışmak zorunda kalan kadınların sağlık sorunlarına gün geçtikçe yenileri ekleniyor. Ev işlerinin ardından bir de bütün gün ofiste bilgisayar karşısında klavye kullanan kadınların ellerinin aşırı zorlanması sonucu yine en çok kadınlarda görülen ‘el bileği sendromu’ hastalığı (Karpal tünel) ortaya çıkıyor.

Hastalığın nedenleri
Elin aşırı kullanılması, klavye kullanılması gibi devamlı tekrarlanan hareketler, başlıca nedenler arasında sayılabilir. Genelde vücut ısısının artışına neden olan gebelik, doğum kontrol haplarının kullanılması, el bileği kırıklarında yanlış uygulamalar ve bilekteki kanalların içerisinde yer alan tümörler de el bileği sendromunu oluşturabiliyor. Menopoz döneminde vücudun hormonsal dengesinin alt-üst olması, bu hastalığın görülme oranını artıran bir başka sebep. Kimi zamanlardaysa hiçbir sebep olmaksızın tamamen yapısal nedenlerle ortaya çıkabiliyor.

Neler yapılmalıdır?
Öncelikle bu işin bir uzmanına başvurulmasında yarar vardır. Ülkemizde artık El Cerrahisi adı altında gelişen ayrı bir bilim dalı bulunuyor. El, kol ve omuzlarınızda tam tarif edilemeyen ağrılarınız varsa, el ve parmaklarınızda karıncalanma, ellerinizde güçsüzlük ile ilgili şikâyetleriniz varsa hemen bir el cerrahına başvurmalısınız. Teşhis muayene ile tam olarak koyulabiliyor. Bazen bu teşhisi desteklemek için EMG denilen elektriksel bir yöntemle incelenmesi faydalı olabiliyor. Erken teşhis konabilmişse, bölgeye yapılan ilaç enjeksiyonu ve bileğin bir süre atelle dinlendirilmesi gerekiyor. Şikayetler geçmezse, ameliyat kaçınılmaz oluyor.

Ameliyat nasıl yapılıyor?
El bileği tüneli sendromu ameliyatı hem kolay hem de kesin çözüm getiriyor. Lokal anestezi ile yapılıyor. Bu nedenle hiçbir riski yok. Ameliyattan bir saat sonra eve gidebilir, üç dört gün sonra, hafif işler yapmaya başlayabilirsiniz. Eskiden olduğu gibi artık elin 10-15 gün alçıda kalması gerekmiyor. Yine bu hastalığın tedavisinde yapılan bir yenilik de, deriyi kesmeden bir santim kadar küçük bir kesiyle girilerek, endoskopik yöntemlerle operasyon uygulanması. Yalnız bu yöntem oldukça yeni olduğundan, sadece gelişmiş el cerrahisi merkezlerinde yapılması öneriliyor.